او را با نام اتومبیل‌هایش می‌شناسیم؛ اتومبیل‌هایی که سال‌ها پیش در شرقی‌ترین نقطه آسیا تولید شد و امروز در فهرست مشهورترین ماشین‌های دنیا قرار دارد. با آنکه حدود ۷۰ سال از عمر برندی که سوئی‌شیرو هوندا خلق کرد می‌گذرد، هنوز کارخانه‌اش با تولیدات فراوان مشغول به کار است. زمانی که هوندا در سال ۱۹۴۸، تنها با سرمایه ۳۲۰۰ دلاری‌اش اولین موتورسیکلت هوندا را ساخت، حتی در خواب هم نمی‌دید که روزی اتومبیل‌هایش در بازار جهانی بی‌رقیب بماند. او عشق تولید موتور و دوچرخه داشت و رویای ساختن یک وسیله نقلیه ارزان و ساده را در سر می‌پروراند. حتی زمانی که کارخانه موتورسازی‌اش، ۱۵۰ کارگر داشت و توانسته بود ۲ هزار موتورسیکلت بسازد، باز هم جایی برای فروش تولیداتش در آمریکا و اروپا متصور نبود.  

سوئی‌شیرو هوندا در ۱۵ سالگی از مدرسه اخراج شد و در حالی که تنها رویای پدر آهنگرش، ادامه تحصیل فرزند بود، مجبور شد راه دیگری در پیش بگیرد. او در خاطراتش درباره اخراج از مدرسه می‌نویسد: «قبول دارم که اهل درس و مدرسه نبودم، اما حال کسی را داشتم که از گرسنگی دارد می‌میرد و به‌جای وعده‌ای غذا، از او انتظار دارند که اصول تغذیه صحیح را یاد بگیرد.» بعد از اخراج، هوندای نوجوان خانه را به مقصد توکیو ترک کرد و اولین شغل او، پرستاری از فرزند یک خانواده ثروتمند بود. در همان خانه بود که با پرسه زدن در پارکینگ و آشنایی با کلکسیون اتومبیل‌ها، به آن‌ها علاقه‌مند شد و همین علاقه، شغل دیگری در مکانیکی برایش دست‌وپا کرد. هوندا در ۲۰ سالگی اولین موتور ساختگی‌اش را که حاصل بازسازی موتور یک ماشین مسابقه بود، به‌راه انداخت. اما نه‌تنها این موتور که پنج تولید بعدی او، همگی ناقص از کار درآمده و او با شانس زیادی هنگام راندن آن‌ها، جان سالم به‌در برد.
هوندا در سال ۱۹۴۷، اولین محصول «موسسه تحقیقات فنی و موتوری هوندا» را با نام دوچرخه موتوری نوع A روانه بازار کرد و یک سال بعد شرکت هونداموتورز به‌شکل رسمی تأسیس شد. موتورهای نوع A به‌سرعت در ژاپن مورد استقبال قرار گرفت و بعد از آن، تولید موتورسیکلت ۱۲۵ سی‌سی هوندا، راه این شرکت به بازارهای جهانی را هموار کرد. هونداموتورز در سال ۱۹۵۹ در حالی که تنها ۶ کارمند صنعتی داشت، در لس‌آنجلس شروع به کار کرد. سوئی‌شیرو هوندا به همراه دو نفر از مدیران ژاپنی‌اش به آمریکا رفتند. آن‌ها با سرمایه‌ای محدود کار خود را آغاز کردند و برای اینکه هزینه زندگی را پایین بیاورند، در اتاق نگهبانی کارگاه‌شان اقامت می‌کردند. او می‌نویسد: «خودم را برای رویارویی با هر ناملایمتی آماده کرده بودم؛ چراکه فروش در بازار آمریکا می‌توانست مهم‌ترین اتفاق شرکت‌مان باشد.» در دهه ۱۹۶۰، بعد از سختی‌های فراوان، این شرکت توانست فروشنده شماره یک موتورسیکلت در آمریکا شود. با آنکه ساخت موتورهای سی‌وی‌سی‌سی شرکت هوندا را چندین گام به جلو راند و استقبال از این موتورها بی‌نظیر بود، اما بعد از این موفقیت چشمگیر، ایده تازه‌ای به ذهن هوندا هجوم آورد و آن ساخت اتومبیلی پرسرعت بود که گوی سبقت را از نیسان و تویوتا برباید. سوئی‌شیرو، در سال ۱۹۶۳ اولین خودروی طراحی‌شده‌اش را که یک اتومبیل ورزشی به نام S500 بود، برای اولین بار روانه مسابقات اتومبیلرانی کرد و پیروزی در مسابقات فرمول یک را از آن خود کرد. این پیروزی، راه ساخت خودروهای هوندا را هموار کرد و اولین اتومبیل سواری هوندا با نام آکورد در بازار آمریکا عرضه شد. سوئی‌شیرو هوندا در سال ۱۹۹۱ بر اثر بیماری کبدی درگذشت، اما توانست سومین جایگاه صنعت خودروسازی ژاپن را از آن خود کند.