ایالات متحده به طور رسمی اتهام اخلال روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا را تایید کرد

بالاخره در بعدازظهر ۷ اکتبر ۲۰۱۶، ایالات متحده به طور رسمی اتهام اخلال روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا را تایید کرد. وزارت امنیت داخلی ایالات متحده و دفتر رییس اطلاعات ملی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند دولت روسیه «اخیراً با نفوذ به ایمیل اشخاص حقیقی و نهادهای دولتی آمریکا (از جمله سازمان‌های سیاسی ایالات متحده) در انتخابات ریاست جمهوری مداخله کرده است».

متن بیانیه ایشان به این شرح است:

انتشار خبر هک شدن ایمیل‌ها در سایتهایی مانند DCLeaks.com و WikiLeaks و هکر آنلاین با نام Guccifer 2.0، به خوبی رویه‌ و انگیزه‌ دولت روسیه را نشان می‌دهد. تمامی این سرقت و افشا‌سازی اطلاعات با هدف اخلال در فرآیند انتخابات ایالات متحده صورت می‌گیرد. انجام این دست فعالیت‌ها از مقامات مسکو دور از ذهن می‌رسد. دولت روسیه پیش‌تر از چنین تاکتیک‌هایی در سراسر اروپا و اوراسیا استفاده کرده و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به دامنه و حساسیت این فعالیت‌ها، ما معتقدیم که صرفاً مقامات ارشد روسیه می‌توانند این گونه فعالیت‌ها را رهبری کرده باشند.

این بیانیه همچنین حاکی از این مسئله است که درحالی‌ که برخی ایالات، شاهد مداخلات آنلاین از سوی سرورهای شرکتی روسی در سیستم انتخاباتی خود بوده‌اند، وزارت امنیت داخلی و رییس اطلاعات ملی شواهدی در دست ندارند تا آنها را به دولت روسیه نسبت دهند. با این حال در این بیانیه تاکید می‌شود که کلیۀ ایالت‌ها باید مراقب اوضاع باشند.

به منظور افزایش آگاهی در مورد خطرات بالقوه سایبری که زیرساخت و فرآیند انتخابات را تهدید می‌کند و برای جلوگیری از مداخله دولت‌های بیگانه در انتخابات، وزارت امنیت اطلاعات ملی «کارگروه امنیت سایبری زیرساخت انتخابات» را با حضور کارشناسانی از تمامی سطوح دولت تشکیل داد. پیش‌ تر سابقه داشته که روسیه دست به هک کردن بخش‌هایی از سایت‌های دولت امریکا (مانند سایت پنتاگون) بزند که بیشتر مجرای ارتباطی با دنیای بیرون بوده‌اند؛ ولی این بار بحث دخالت در ساز و کارهای داخلی و انتخاباتی کشور است. کمیتۀ ملی دموکرات در اوایل تابستان قربانی هک شد و شواهد حاکی از این است که این حملات از خاک روسیه صورت گرفته است. این گزارش با ادعای درگیر دانستن مقامات ارشد روسیه و به‌ویژه شخص ولادیمیر پوتین در اخلال روسیه در انتخابات به پایان می‌رسد.

منبع: techera.ir