نترسید! اگر این نکات را رعایت کنید کور نمی شوید
امروزه افراد زیادی چه برای درآمدزایی و چه وقت‌گذرانی و ایجاد سرگرمی بخشی از وقت‌شان را در طول روز صرف کار با دستگاه‌های دیجیتالی می‌کنند. این فناوری مفید به همان اندازه که سرعت، بازدهی و امکانات مورد‌نیاز ما را افزایش می‌دهد می‌تواند به سلامت ما آسیب بزند و خستگی چشم یکی از مشکلات شایع ناشی از کار زیاد با این ابزارهاست.
سندرم بینایی کامپیوتر در کمین کاربران

امروزه افراد زیادی چه برای درآمدزایی و چه وقت‌گذرانی و ایجاد سرگرمی بخشی از وقت‌شان را در طول روز صرف کار بادستگاه‌های دیجیتالی می‌کنند. این فناوری مفید به همان اندازه که سرعت، بازدهی و امکانات مورد‌نیاز ما را افزایش می‌دهد می‌تواند به سلامت ما آسیب بزند و خستگی چشم یکی از مشکلات شایع ناشی از کار زیاد با این ابزارهاست.

  •  خستگی چشم و نشانه‌های آن

خستگی چشم یک حالت و وضعیت رایج و آزاردهنده است که باید آن را جدی گرفت و برای کم کردنش تلاش کرد. نشانه‌های این اتفاق عبارتند از: احساس خستگی، خارش و سوزش چشم
در مواردی خستگی چشم نشانه‌ای ثانویه از یک بیماری زمینه‌ای است که نیاز به درمان پزشکی دارد. اگر خستگی چشمهایتان با وجود انجام اقدامات ساده پیشگیرانه همچنان ادامه دارد، حتما آن را جدی بگیرید و با یک متخصص موضوع را در میان بگذارید. این مشکل اگر با سردرد یا سایر مشکلات بینایی مثل دوبینی، چشم‌درد و تغییر قابل‌توجه در بینایی همراه باشد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و برای تشخیص و بهبود حتما باید به پزشک مراجعه کنید. خستگی چشم در طولانی‌مدت می‌تواند باعث چشم‌درد، عدم تمرکز، خشکی یا خیسی بیش از حد چشم‌ها، تاری دید و دوبینی، افزایش حساسیت چشم‌ها به نور و گردن‌درد و شانه‌درد بشود. یادتان نرود که نداشتن خواب‌کافی‌و‌لازم  این عوارض در طولانی‌مدت می‌تواند کارایی شما را تا حد زیادی کاهش دهد.
 

  •  چرا چشم‌ها خسته می‌شوند؟

انجام فعالیتهایی که چشمها را تا حد‌زیادی درگیر می‌کند مثل رانندگی، مطالعه و نوشتن زیاد می‌تواند باعث ایجاد خستگی چشم شود.  کار زیاد با دستگاه‌های دیجیتالی مثل کامپیوتر، گوشی، تبلت و بازی‌های کامپیوتری یکی دیگر از علل ایجاد خستگی چشم است. این نوع از خستگی یا فشار چشم که گاهی به آن سندرم بینایی کامپیوتر هم گفته می‌شود، ۵۰ تا ۹۰ درصد از کاربران کامپیوتر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 

  •  متهم ردیف اول؛ دستگاه‌های دیجیتالی

چون هر روزه تعداد کاربرانی که از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند رو به افزایش است خستگی و اختلالات چشم ناشی از کار با کامپیوتر هم با رشد قابل توجهی مواجه است. شواهد نشان می‌دهد افراد هنگام کار با دستگاه‌های دیجیتالی آن را نسبت به کتاب و روزنامه در فاصله نزدیک‌تری به چشم خود نگه می‌دارند و همین امر فشار زیادتری را به چشم آنها وارد می‌کند. علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که افراد به‌طور طبیعی تقریبا ۱۸ بار در دقیقه پلک می‌زنند. پلک‌زدن هم باعث مرطوب و تمیز شدن چشم‌ها با اشک می‌شود و هم هر بار پلک‌زدن از تابش مستقیم نور به چشم جلوگیری می‌کند. درواقع با هر بار پلک‌زدن چشم در فواصل معین استراحت می‌کند. افرادی هنگامی که با دستگاه‌های دیجیتالی کار می‌کنند تقریبا نصف حالت عادی پلک می‌زنند و همین امر باعث خستگی، خشکی، سوزش و خارش بیشتر چشم می‌شود. 
راهکارهایی ساده برای کاهش و رفع خستگی چشم

  •  مانیتور کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را در فاصله ۵۰ تا ۶۵ سانتی‌متری از چشمتا‌ن قرار دهید. 
  •  به‌طور منظم گرد‌و‌غبار، لکه‌ها و اثرات انگشت موجود روی صفحه مانیتور کامپیوتر و ال‌سی‌دی گوشی و تبلت‌تان را تمیز کنید. 
  •  هر ۲ ساعت یک بار از پشت‌میز کار بلند شوید و حدود ۱۵ دقیقه به چشم‌ها استراحت دهید.
  •  در زمان کار با کامپیوتر، لپ‌تاپ، گوشی و تبلت هر ۲۰ دقیقه یک بار چشم‌تان را از صفحه برداشته و به دور دست نگاه کنید و تعداد پلک‌زدن‌های خود را افزایش دهید.
  •  سالانه یا هر ۶ ماه یکبار برای معاینه و اطمینان‌پیدا‌کردن از سلامت چشم‌ها‌یتان به متخصص مراجعه کنید.

منبع:shanbemag.ir